Prominent & Leading Wholesale Trader from Greater Noida, we offer aj65sbtb1-32d1 mitsubishi, 6es7331-7kf02-0ab0 simatic s7-300, analog input sm 331, siemens 6sl3202-0ae23-8ca0, simatic s7-300, cpu 314c-2 ptp, siemens sinamics 6gk1901-1bb30-0ab0 and siemens sinamics 6sl3210-5be13-7cv0.
₹ 8700 / Piece Get Latest Price
| Series | FX2N |
| No Of I O Points | 24 I O |
| Output Type | Relay |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Communication Port | RS485 |
| Mounting Type | Panel Mount |
₹ 47000 / Piece Get Latest Price
| Number of Channels | 8 |
| Brand | Siemens |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | 6ES7331-7KF02-0AB0 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Device Type | IGBT Module |
| Voltage Rating | 650 V |
| Current Rating | 50 A |
| Module Configuration | Dual |
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-300 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 24 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 16 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Transistor (DC) |
| Work Memory | 192 KB |
| Communication Protocol | MPI/PPI |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-1500 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 12 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 4 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Relay |
| Work Memory | 128 KB |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75 kW |
| Series | Micromaster 430 |
| Input Voltage | 380–480 V |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75 kW |
| Series | Micromaster 430 |
| Input Voltage | 380–480 V |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75 kW |
| Series | Micromaster 430 |
| Input Voltage | 380–480 V |
| Motor Power | 1 HP |
₹ 52000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75 kW |
| Series | Micromaster 430 |
| Input Voltage | 380–480 V |
| Motor Power | 1 HP |
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75 kW |
| Series | Micromaster 430 |
| Input Voltage | 380–480 V |
| Motor Power | 1 HP |
₹ 12300 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.37 kW |
| Series | Micromaster 420 |
| Input Voltage | 200–240 V |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Application | Fan |
| Part Name | AC Drive |
₹ 35210 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1.5 kW |
| Series | Micromaster 430 |
| Input Voltage | 440 V |
| Motor Power | 1 HP |
| Application | Fan |
| Part Name | Control Unit |
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75 kW |
| Series | Micromaster 430 |
| Input Voltage | 380–480 V |
| Motor Power | 1 HP |
₹ 30520 / Piece Get Latest Price
| Manufacturer Series | SINAMICS G120C |
₹ 658750 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75 kW |
| Series | Micromaster 430 |
| Input Voltage | 380–480 V |
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Compatible Brand | Siemens |
| Cable Type | USB Programming |
| Cable Length | 5 m |
| Compatible PLC Series | S7-200 |
| Connector 1 (PC Side) | USB Type-A |
| Connector 2 (PLC Side) | RJ45 |
| Communication Protocol | RS485 |
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-300 |
| Number of Digital Inputs (DI) | The Siemens SIMATIC S7-300 CPU 319-3 PN/DP (order number 6ES7318-3EL00-0AB0) does not have any integrated digital or analog inputs/outputs. |
| Number of Digital Outputs (DO) | The Siemens SIMATIC S7-300 CPU 319-3 PN/DP (order number 6ES7318-3EL00-0AB0) does not have any integrated digital or analog inputs/outputs. |
₹ 28700 / Piece Get Latest Price
| Brand | Siemens |
| Series | Siemens S7 200 |
| Program Memory | 16 kB |
₹ 72367 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-300 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 16 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 16 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Transistor (DC) |
| Work Memory | 128 KB |
| Communication Protocol | MPI/PPI |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 73000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-300 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 16 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 16 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Transistor (DC) |
| Work Memory | 128 KB |
| Communication Protocol | MPI/PPI |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 126000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-300 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 24 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 16 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Transistor (DC) |
| Work Memory | 192 KB |
| Communication Protocol | MPI/PPI |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-300 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 24 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 16 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Transistor (DC) |
| Work Memory | 192 KB |
| Communication Protocol | MPI/PPI |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-300 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 24 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 16 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Transistor (DC) |
| Work Memory | 64 KB or 128 KB |
| Communication Protocol | MPI/PPI |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Series | R88D-KN |
| Power Rating | 100 W |
| Input Voltage | 200 VAC |
| Phase | Three Phase |
Servo Drive
₹ 125117 / Piece Get Latest Price
| Communication Protocols | DH485 |
| Output Type | Analog |
| Brand | SIEMENS |
| Manufacturer Series | 6ES7315-2AH14-0AB0 |
| Mounting Type | DIN Rail |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-200 SMART |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Compatible Brand | Siemens |
| Product Series | S7-200 SMART |
| Cable Type | USB Programming |
| Cable Length | 5 m |
SIMATIC S7, PC ADAPTER USB F. CONNECTION OF S7-200/300/ 400, C7; WITH USB-CABLE (5M) CAN BE USED UNDER WINXP/VISTA/ WINDOWS 7 32/64BIT
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75 kW |
| Series | Micromaster 430 |
| Input Voltage | 380–480 V |
| Motor Power | 1 HP |
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-1500 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 12 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 6 |
| Supply Voltage | 115/230V AC |
₹ 10200 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-1500 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 12 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 6 |
| Supply Voltage | 115/230V AC |
₹ 57616 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75 kW |
| Series | PowerFlex 40P |
| Motor Power | 2 HP |
| Output Current Rating | 4.0 A |
|---|---|
| User Interface | Integral Keypad, LED Display |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 12 A |
| Rated Voltage | 240 V |
| Coil Voltage | 48 V AC |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 12 A |
| Rated Voltage | 240 V |
| Pole Type | 4 Pole |
| Coil Voltage | 48 V AC |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 12 A |
| Rated Voltage | 240 V |
| Pole Type | 3 Pole |
| Coil Voltage | 48 V AC |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-200 SMART |
| Number of Digital Inputs (DI) | 12 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 6 |
| Supply Voltage | 115/230V AC |
| Output Type | Transistor (DC) |
₹ 33000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-300 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 10 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 6 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Transistor (DC) |
| Work Memory | 64 KB |
| Communication Protocol | MPI/PPI |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-300 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 24 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 16 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Transistor (DC) |
| Work Memory | 128 KB |
| Communication Protocol | MPI/PPI |
₹ 12800 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-200 SMART |
| Number of Digital Inputs (DI) | 6 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 4 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Transistor (DC) |
| Work Memory | 4KB |
| Communication Protocol | Ethernet/IP |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-200 SMART |
| Number of Digital Inputs (DI) | 14 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 10 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Transistor (DC) |
| Work Memory | 8KB |
₹ 34000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-200 SMART |
| Number of Digital Inputs (DI) | 14 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 10 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Relay |
| Work Memory | 8KB |
R.B. Singh (Owner)
Vexa International
Ground Floor, Q - 053, Defence Empire Colony 1, Dadri Road, Tilpatta Golchakker, Near Tilpata, Villege
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India