Our range of products include cx-442 panasonic photoelectric sensor, omron sensor ee-sx673, omron sensor ee-sx674, sensor omron ee-sx952-r-1m, dq12ab6r - photoelectric sensors banner and cx-421 panasonic sensors.
₹ 1380 / Piece Get Latest Price
| Protection Rating | IP54 |
| Brand | Sick |
| Output Type | PNP |
| Housing Type | Cylindrical M18 |
| Sensing Mode | Diffuse |
| Sensing Distance | 100 mm |
| Supply Voltage | 24 V DC |
SENSOR REFLECTIVE 300MM NPN, Panasonic Cx 442 Photoelectric Sensor
We are providing products to end user
₹ 275 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Through Beam |
| Sensing Distance | 300 mm |
| Output Type | NPN |
| Supply Voltage | 12-24 V DC |
₹ 275 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Through Beam |
| Sensing Distance | 300 mm |
| Output Type | NPN |
| Supply Voltage | 12-24 V DC |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Through Beam |
| Sensing Distance | 2 m |
| Output Type | NPN |
| Supply Voltage | 12-24 V DC |
EE-SX952-R 1M Omron Automation and Safety Optical Switches, Transmissive, Phototransistor Output Std 5mm PW NPN 1M, Ultra-compact Photomicrosensor, Slot type, Through-beam, F-shaped, Sensing distance: 5 mm (slot width), Light-ON/Dark-ON (2 outputs), NPN output
₹ 4640 / Piece Get Latest Price
| Protection Rating | IP67 |
| Brand | Banner |
| Output Type | PNP + NPN |
| Housing Type | Rectangular |
| Sensing Mode | Through Beam |
| Sensing Distance | 3M |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Protection Rating | IP67 |
| Brand | Panasonic |
| Output Type | NPN |
| Sensing Mode | Retro Reflective |
cx-421 photoelectric sensor
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Sensing Type | Inductive |
| Sensing Distance | 10 mm |
| Output Type | PNP NO |
| Body Type | Cylindrical |
| Sensing Side | Flush |
| Supply Voltage | 24-240 V AC DC |
| Housing Material | Stainless Steel |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Through Beam |
| Sensing Distance | 5MM |
| Output Type | NPN |
| Supply Voltage | 12-24 V DC |
| Switching Output | NO + NC |
EE-SX670 Photo micro sensor, slot type, standard shape, L-ON/D-ON selectable, NPN, connector.
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Retro Reflective |
| Sensing Distance | 10 m |
| Output Type | NPN |
| Supply Voltage | 12-24 V DC |
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Retroreflective |
| Sensing Distance | 100mm |
| Output Type | Transistor output |
Photoelectric Sensor, AC/DC power-free type, Retro-reflective without MSR function, Red light, Sensing distance: 100 mm to 7 m (when using E39-R1), Relay output, Pre-wired, 2 m, Without reflector
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Through Beam |
| Sensing Distance | 5 m |
| Output Type | PNP |
| Supply Voltage | 12-24 V DC |
| Switching Output | NO + NC |
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| System type | Amplifier with fiber |
| Sensing mode | Through beam |
| Output type | NPN |
| Supply voltage | 12 to 24 V DC |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Retro Reflective |
| Sensing Distance | 10 m |
| Output Type | NPN |
| Supply Voltage | 12-24 V DC |
| Switching Output | NO + NC |
| Housing Type | Rectangular |
Omron E3Z Photoelectric Sensors feature a high-power LED that allows optimum detection over long distances (up to 30m) or in dirty or dusty environments
₹ 1175 / Piece Get Latest Price
| Sensing Type | Inductive |
| Sensing Distance | 15 mm |
| Output Type | PNP NC |
| Body Type | Rectangular |
| Supply Voltage | 10-30 V DC |
| Housing Material | Stainless Steel |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Sensing Type | Photoelectric |
| Sensing Distance | 20MM |
| Output Type | PNP NO+NC |
| Body Type | Flat |
Omron Photo electric switch
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Diffuse |
| Sensing Distance | 300 mm |
| Output Type | PNP |
| Supply Voltage | 24 V DC |
| Switching Output | NC |
| Housing Type | Cylindrical M12 |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Retroreflective |
| Material | Plastic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Sensor Type | Through-Beam |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1240 / Piece Get Latest Price
| Protection Rating | IP65 |
| Brand | Sick |
| Output Type | NPN |
| Housing Type | Cylindrical M12 |
| Sensing Mode | Diffuse |
| Sensing Distance | 100 mm |
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Sensing Distance | 18mm |
₹ 187 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Control Panels |
| Voltage Type | DC |
| Relay Type | Signal Relays |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Series | CP1H |
| Controller Type | Modular PLC |
| No Of I O Points | 14 I O |
| Input Voltage | 100 240 V AC |
₹ 87 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Control Panels |
| Voltage Type | DC |
| Relay Type | Signal Relays |
₹ 127 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Control Panels |
| Relay Type | Signal Relays |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 87 / Piece Get Latest Price
| Relay Type | Signal Relays |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 187 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Control Panels |
| Voltage Type | AC |
| Relay Type | Signal Relays |
₹ 157 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Control Panels |
| Voltage Type | DC |
| Relay Type | Signal Relays |
₹ 670 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Through Beam |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Output Type | NPN |
| Sensing Mode | Through Beam |
| Sensing Distance | 50 mm |
| Housing Type | Cylindrical M18 |
| Protection Rating | IP65 |
| Brand | Omron |
₹ 9580 / Piece Get Latest Price
| Sensor type | RGB |
| Sensing distance | 10 mm |
| Output type | PNP |
| Light source | RGB LED |
| Brand | Banner |
| Sensing Method | Diffuse Reflective |
| Switching Output | PNP |
| Switching freq | 1 kHz |
| Supply voltage | 12 to 24 V DC |
| Detection Distance | 10mm |
| Model Number | Banner R58ECRGB1 |
| Application | Colour Sensor |
| Connection Type | Cable |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Through Beam |
| Sensing Distance | 300 mm |
| Output Configuration | PNP + NPN |
| Output Type | NPN |
| Supply Voltage | 12-24 V DC |
| Switching Mode | Light/Dark Select |
| Housing Material | ABS |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Actuator type | Hinge lever |
| Current rating | 10A |
| Circuit type | SPST NO |
| Operating voltage | 250V AC |
| Contact type | Silver alloy |
| Terminal type | Solder lug |
₹ 5700 / Piece Get Latest Price
| Input Type | RTD |
| Output Type | SSR Drive |
| Size | 48×96 mm |
₹ 20500 / Piece Get Latest Price
| Protection Height | 450 mm |
| Resolution | 20 mm |
| Safety Category | Type 4 |
₹ 3750 / Piece Get Latest Price
| Conductor Size | 0.25 mm² |
| Cable Length | 5 m |
| Shield Type | Foil Shield |
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Control Type | PID |
| Input Type | RTD |
| Output Type | SSR Drive |
| Size | 48×96 mm |
| Supply Voltage | 24 VAC |
| Display Type | LCD |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Series | XCSD |
| Actuator Type | Plunger |
| Contact Configuration | 2NO+2NC |
| Housing Material | Thermoplastic |
₹ 20500 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | F3SJ-E0465P25 |
₹ 25500 / Piece Get Latest Price
| Protection Height | 450 mm |
| Resolution | 20 mm |
| Safety Category | Type 4 |
| Sensing Range | 0.1–6 m |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-1500 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 12 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 12 |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Output Type | Relay |
| Work Memory | 64 KB |
R.B. Singh (Owner)
Vexa International
Ground Floor, Q - 053, Defence Empire Colony 1, Dadri Road, Tilpatta Golchakker, Near Tilpata, Villege
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India