Wholesale Trader of a wide range of products which include panasonic cx 441 photoelectric sensor, ee-sx672p omron photoelectric sensor, e2e-c04s12-wc-b1 omron, tl-n10mf1 2m omron sensor, e2e2-x18my2-us omron and e3zg-d67.
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Protection Rating | IP65 |
| Brand | Sick |
| Output Type | NPN |
| Housing Type | Cylindrical M12 |
CX-441 Panasonic sensor
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Through Beam |
| Sensing Distance | 5 m |
| Output Type | PNP |
| Supply Voltage | 5-24V |
| Switching Output | Selectable |
| Housing Type | T shap, slot type |
We are engaged in offering product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Sensing Type | Capacitive |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Type | PNP NC |
| Body Type | Rectangular |
Omron proximity sensor
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Sensing Type | Inductive |
| Output Type | PNP NC |
| Sensing Distance | 10 mm |
| Body Type | Rectangular |
| Supply Voltage | 12-24 V DC |
| Sensing head size | 30 mm x 30.5 mm x 52.5 mm |
|---|---|
| Type | Square type, Unshielded |
| Power source | DC Three-wires models |
| Sensing distance | 10 mm ±10% |
| Setting distance | 0 to 8 mm |
| Differential distance | 15% max. of sensing distance |
| Sensing object | Ferrous metal (Sensitivity lowers with non-ferrous metals.) |
| Standard sensing object | Iron 40 x 40 x 1 mm |
| Response frequency | 500 Hz (Average value) |
| Power supply voltage | 12 to 24 VDC ripple (p-p) 10% max. |
| Operating voltage range | 10 to 30 VDC |
| Current consumption | at 12 VDC: 8 mA max. at 24 VDC: 15 mA max. |
| Control output (Output type) | NPN |
| Control output (Switching capacity) | at 12 VDC: 100 mA max. at 24 VDC: 200 mA max. |
| Control output (Residual voltage) | 1 V max. (at 200 mA load current) |
| Indicator | Detection indicator (red) |
| Operation mode | NO |
| Protective circuit | Reverse polarity protection Surge suppressor |
| Ambient temperature (Operating) | -25 to 70 ℃ |
| Ambient temperature (Storage) | -25 to 70 ℃ |
| Ambient humidity (Operating) | 35 to 95 % |
| Ambient humidity (Storage) | 35 to 95 % |
| Temperature influence | ±10% max. of sensing distance at 23 ℃ in the temperature range of -25 to 70 ℃ |
| Voltage influence | ±2.5% max. of sensing distance at rated voltage in the rated voltage ±10% range |
| Insulation resistance | Between charged parts and the case: 50 MΩ min. at 500 VDC |
| Dielectric strength | Between charged parts and the case: 1,000 VAC 50/60 Hz 1 min |
| Vibration resistance | Destruction: 10 to 55 Hz, 1.5 mm double amplitude each in X, Y, and Z directions for 2 h |
| Shock resistance | Destruction: 500 m/s2 10 times each in X, Y, and Z directions |
| Degree of protection | IEC: IP67 Company standard: Oil-proof |
| Connection method | Pre-wired models (2 m) |
| Weight | Package: Approx. 240 g |
| Material | Case: Heat-resistant ABS resin Sensing surface: Heat-resistant ABS resin |
| Accessories | Instruction manual, Mounting Bracket, Phillips mounting screw |
₹ 1475 / Piece Get Latest Price
| Sensing Distance | 18 MM |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Diffuse Reflective |
| Sensing Distance | 1MM |
₹ 1270 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Diffuse Reflective |
R.B. Singh (Owner)
Vexa International
Ground Floor, Q - 053, Defence Empire Colony 1, Dadri Road, Tilpatta Golchakker, Near Tilpata, Villege
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India