₹ 255000 / Piece Get Latest Price
| Series | CP1E |
| Controller Type | Compact PLC |
| No Of I O Points | 20 I O |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Programming Software | CX-Programmer |
| Communication Port | RS232 |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 phase |
| Motor Type | Linear |
| Shaft Type | Plain Shaft |
| Voltage | 230 v |
| Rated Torque | 8.92 nm |
₹ 19890 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 400 W |
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Through-beam |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Photoelectric sensor, M18 threaded barrel, plastic, red LED, diffuse, 300 mm, PNP, Light-ON/Dark-ON, 2 m cable
₹ 1970 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Through-beam |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 19800 / Piece Get Latest Price
| Brand | YASKAWA |
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Control Panels |
| Model Name/Number | G2r2 |
| Coil Voltage | 24 |
| Voltage Type | DC |
| Relay Type | General Purpose Relays |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Control Panels |
| Model Name/Number | G2r1 |
| Coil Voltage | 24 |
| Voltage Type | DC |
| Current | 10A |
| Relay Type | General Purpose Relays |
₹ 8997 / Piece Get Latest Price
| Relay Type | Signal Relay |
| Series | MY |
| Coil Voltage | 6 V DC |
| Contact Configuration | 1 C/O |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Switch Type | Plunger |
| Rated Voltage | 240 VAC |
| Direct Opening Force | 15N |
| Model Name/Number | D4NS-1AF |
| Packaging Type | standard |
| Product Type | Limit Switches/ Safety switch |
| Mounting Type | front |
₹ 1575 / Piece Get Latest Price
| Switch Type | Lever Limit Switch |
| Rated Voltage | 240 VAC |
| Current Rating | 10A |
| Mounting Type | Top Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Encoder Type | Shaft |
| Pulses Per Revolution | 1000 PPR |
| Output Signal | NPN Open Collector |
| Shaft Diameter | 8 mm |
| Supply Voltage | 5 V DC |
| Output Channels | A |
| Protection Class | IP50 |
₹ 4500 / Day Get Latest Price
| Service Duration | 1 Day |
| Industry | Business |
| Service Location | Noida, Delhi, Ghaziabad, sonipat (NCR) |
| Service Type | Technical support |
Minimum order quantity: 1 Day
₹ 11800 / Piece Get Latest Price
| No. of Poles | 4 Pole |
| Breaking Capacity | 55KA |
| Brand | Siemens |
| Certification | CE Certified |
| Voltage | 415V |
| Current Rating | 250A |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Contactor Type | AC Power Contactors |
| Electricity Type | AC |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Switch Type | Lever Limit Switch |
| Rated Voltage | 240 VAC |
| Current Rating | 10A |
| Mounting Type | Top Mounted |
| Model Name/Number | AZ 16-12ZVRK-M20 |
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Model Name/Number | F3SJ-E0465P25 |
| Range Of Product | 465MM |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 1.816 kg |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Communication Port | RS485 |
| Output Type | Open Collector |
| Input/Output Configuration | Mixed I/O |
| Power Supply Voltage | 24 v |
| Model Series | FPX |
| Number Of I/O Points | 16 |
₹ 26400 / Piece Get Latest Price
| Measurement Mode | Diffuse |
| Sensing Distance | 1 m |
| Output Type | PNP NC |
| Body Type | Rectangular |
| Operating Mode | Proximity |
| Supply Voltage | 24 V DC |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 240 VAC |
| Direct Opening Force | top |
| Model Name/Number | Omron Z-15GQ-B |
| Movement Differential (MD) | top & bottem |
| Packaging Type | Standard |
| Product Type | Limit Switch |
| Mounting Type | standard |
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor material | Copper |
| Protection Type | Shielded |
| Minimum Bending Radius Occasional Flexing | Standard as manufacturer |
| Minimum Bending Radius Fixed Installation | Standard as manufacturer |
| Approximate Cable Diameter | Standard as manufacturer |
| Minimum Bending Radius | Standard as manufacturer |
| Model No | MR-BKS1CBL10M-A2-L |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor material | Copper |
| Protection Type | Shielded |
| Approximate Cable Diameter | 10meter |
| Model No | MR-PWS1CBL10M-A2-L |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Display Size | 4.3 Inch |
| Control Type | Touch Screen |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Phase | Single Phase |
Wecon PI 4.3 inch HMI: PI3043ie
◇Ports use 7P Terminals, which extremely save space.
◇Hardware: Cortex A35 1.2GHz, 128M FLASH+ DDRII 64MB
◇Display size: 4.3 inch
◇Resolution: 480×272 TFT LCD, 16,000K colors
◇Interface: RS232, RS422 / RS485 (2 in 1)
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Operating Pressure | 6bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension/Size | 32 X 50 |
₹ 20500 / Piece Get Latest Price
| Number of Beams | 14 |
| Protection Height | 900 mm |
| Resolution | 14 mm |
| Safety Category | Type 2 |
| Sensing Range | 0.2–9 m |
| Supply Voltage | 24–240 V AC |
₹ 28500 / Piece Get Latest Price
| Max Load Current | Up To 100 A |
| Phases | Single Phase |
| Number Of Relays | 4 Relays |
| Power Supply | 230 V AC |
| Communication | RS485 |
| Mounting Type | Din Rail |
₹ 11700 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 15 kVA |
| Input Voltage Range | 180-260 V |
| Phase | Single Phase |
| Output Voltage | 230 V |
| Regulation Accuracy | +-2 % |
| Cooling Type | Air Cooled |
₹ 342 / Piece Get Latest Price
| Cable Type | Telephone |
| Core Count | 4 Pair |
| Conductor Size | 0.5 mm |
| Shield Type | Unshielded |
| Insulation Material | PVC |
₹ 15684 / Piece Get Latest Price
| Power | 3 HP |
| Brand | Delta |
₹ 6600 / Piece Get Latest Price
| Display Size | 4.3 Inch |
| Mounting Type | Panel Mount |
₹ 3850 / Piece Get Latest Price
| Switch Type | Plunger |
| Rated Voltage | 240 VAC |
| Model Name/Number | D4BS-15FS |
| Packaging Type | Standard |
| Product Type | Safety Switch |
| Mounting Type | front |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Series | D4MC |
| Actuator Type | Rod Lever |
| Contact Configuration | 2NC |
| Rated Current | 5 A |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Housing Material | Plastic |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Brand | Sick |
| Output Type | PNP |
| Sensing Mode | Through Beam |
| Housing Type | Cylindrical M18 |
| Protection Rating | IP65 |
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Series | AZ |
| Actuator Type | Roller Lever |
| Contact Configuration | 2NO+2NC |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Switch Type | Lever |
| Rated Voltage | 240 VAC |
₹ 44720 / Piece Get Latest Price
| Output Voltage | 24 V DC |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Design | Smps |
| Input Voltage | 3phase |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Display Size | 4.3 Inch |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Phase | Single Phase |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| No. of Poles | 3 Pole |
| Brand | Siemens |
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Brushless |
| Power Source | AC |
| Phase | Single Phase |
| Brand | SMC |
| Voltage | 240 v |
| Current | 20 a |
R.B. Singh (Owner)
Vexa International
Ground Floor, Q - 053, Defence Empire Colony 1, Dadri Road, Tilpatta Golchakker, Near Tilpata, Villege
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India